Ile razy zdarzyło się Wam siedzieć za kierownicą w korku i patrzeć z zazdrością na przemykających obok rowerzystów? W zatłoczonych miastach rower jest coraz częściej wybieranym środkiem transportu. Jego przewagą jest to, że możesz pokonywać trasę na skróty (np. przez parki i skwery), a także wybierać drogi rowerowe, których korki nie dotyczą. Do tego dbasz o zdrowie – systematyczna aktywność fizyczna znacznie poprawia kondycję! Czasem jednak bycie rowerzystą w mieście nie jest łatwym zadaniem – zatłoczone drogi, nieuważni kierowcy, ścieżki rowerowe, których jest za mało, albo kończą się w losowym momencie. Jakie miasta w Polsce są najprzyjaźniejsze dla rowerzystów?

Jakie miasta są najprzyjaźniejsze rowerzystom?

Choć do europejskich miast jest nam jeszcze daleko pod względem tworzenia warunków dla rowerzystów, to warto zauważyć, że polskie miasta stają się coraz przyjaźniejszą przestrzenią dla cyklistów. Coraz więcej wydaje się na drogi rowerowe, a także ciągi pieszo-rowerowe. Istotnym czynnikiem jest też infrastruktura, zapewniająca wygodę. W czołówce miast najlepiej przystosowanych dla rowerzystów znajdują się: Warszaw, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, a także Gdańsk i Lublin. To właśnie w tych miastach rowerzyści mogą cieszyć się najdłuższymi drogami rowerowymi, a także odpowiednio rozwiniętą infrastrukturą – stojakami rowerowymi, wiatami, a także stacjami naprawy roweru. Te elementy zwiększają poczucie bezpieczeństwa i komfort poruszania się rowerem w przestrzeni miejskiej.

Co miasto może zrobić dla rowerzystów?

W ramach tworzenia miasta, gminy przyjaznej rowerzystom warto zadbać nie tylko o ścieżki rowerowe. Oczywiście ciągi komunikacyjne, zapewniające bezpieczne poruszanie się rowerem są kluczowe, jednak bardzo ważna jest też infrastruktura poprawiająca komfort życia rowerzystów w mieście. Z pewnością elementem, o który warto zadbać, są stacje naprawcze do rowerów. Taka stacja wyposażona jest w stojak serwisowy, a także zestaw narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia podstawowych napraw. W samoobsługowej stacji naprawy rowerów znajduje się też pompka rowerowa oraz narzędzia umożliwiające zmianę dętki. Ważne, żeby stacje były rozlokowane przy głównych trasach rowerowych w całym mieście – tak, aby zapewnić wsparcie cyklistom w całym mieście!