Każdy, kto choć okazjonalnie jeździ na rowerze, doświadczył tego przykrego uczucia, jakim jest przebita dętka. Jedziesz jak gdyby nigdy nic i nagle słyszysz ten specyficzny dźwięk, który nie zwiastuje nic dobrego. Już na pierwszy rzut oka widać, że rowerem już nigdzie nie pojedziesz. Zamiast pięknie napompowanej opony – totalny flak. W takiej sytuacji jedyną opcją jest zmiana dętki. Choć to dość prosta naprawa, to wielu rowerzystów się jej obawia. Zupełnie niesłusznie! Szczególnie gdy ma się do swojej dyspozycji łyżki do opon.

Jak użyć łyżek do opon przy zmianie dętki?

Narzędziem, które znacznie ułatwi nam zmianę dętki, a dokładnie zdjęcie opony, są łyżki do opon rowerowych. Możesz zakupić je w sklepie z akcesoriami rowerowymi, jednak wożenie ich ze sobą może być czasem kłopotliwe. Na szczęście łyżki do opon rowerowych są jednym z elementów wyposażenia stacji naprawczych dla rowerów. Wykonane są z trwałego tworzywa, bardzo poręczne, co znacznie ułatwia ich stosowanie. Jak zatem przystąpić do wymiany dętki? Na wstępie warto umieścić rower na stojaku serwisowym, co stworzy nam wygodne warunki do przeprowadzenia naprawy. Przygotuj łyżki do opon – w przypadku mocniej osadzonych opon przydadzą się trzy łyżki.

Przechodzimy do wymiany dętki. Żeby to zrobić, trzeba w pierwszej kolejności spuścić powietrze z dętki, a następnie wstępnie odgiąć oponę od brzegu obręczy. Potem bierzemy dwie łyżki do opon i wkładamy je szczelinę pomiędzy rant obręczy i oponę – ważne, żeby zachować między łyżkami kilka centymetrów odstępu. Potem naciskamy łyżki w dół, tak by zadziałały jak dźwignia. W miejscu w którym opona częściowo odejdzie od obręczy, należy wsunąć trzecią łyżkę. Następnie przesuwamy płynnym ruchem łyżkę po obwodzie obręczy, w ten sposób zdejmując całą oponę. Potem wyjmujemy dętkę i wymieniamy na nową. W tym celu należy założyć oponę jedną krawędzią na obręcz, a następnie włożyć pomiędzy obręcz a oponę lekko napompowaną dętkę. Teraz znów przydadzą się łyżki do opon rowerowych – weź jedną z nich i ostrożnie, tak żeby nie przebić dętki.

Gdy już opona osadzona jest na obręczy, wystarczy napompować oponę do odpowiedniego ciśnienia (informacja zwykle podana jest na oponie), zakręcić wentyl i cieszyć się dalszą jazdą. Co najważniejsze, to wszystkie niezbędne narzędzia zajdziesz w miejskiej stacji naprawy rowerów – więc awaria Cię nie zaskoczy.