Coraz więcej osób zmienia swój środek transportu na bardziej ekologiczny, przesiadając się z samochodu na rower. To doskonały pomysł, ponieważ dojeżdżając do pracy na rowerze zapewniamy sobie niezbędną codzienną porcję ruchu, a do tego nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska. Żeby jazda na rowerze była bezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Sprawdź sprawność i wyposażenie roweru
Twoje bezpieczeństwo w czasie jazdy w dużej mierze zależy od stanu roweru, którym się poruszasz. Dlatego zanim wyruszysz w trasę, koniecznie przeprowadź podstawowy przegląd techniczny swoich dwóch kółek. Warto w tym celu wybrać się do najbliższej stacji naprawy rowerów, gdzie przy pomocy odpowiednich narzędzi, dokonasz niezbędnych prac serwisowych. Sprawdź czy nie trzeba czegoś dokręcić, ustawić prawidłowo siodełka. Warto też sprawdzić poziom powietrza w oponach, a w razie konieczności dopompować. Należy także pamiętać o obowiązkowych elementach oświetlenia:
- z przodu: białe lub żółte światło pozycyjne,
- z tyłu: co najmniej jedno światło czerwone odblaskowe i pozycyjne (również czerwone)
Zgodnie z przepisami, rower, którym się poruszamy, musi mieć także sprawny co najmniej jeden hamulec. Do obowiązkowych elementów wyposażenia należy także dzwonek (albo inny sygnał ostrzegawczy).
Bezpieczna jazda na rowerze – o czym pamiętać?
Rowerzysta w mieście powinien do jazdy wybierać przede wszystkim drogi rowerowe. Jeżeli nie ma ich na Twojej trasie, wówczas należy jechać poboczem drogi lub brzegiem jezdni. Korzystanie z chodnika jest ostatecznością i dozwolona jest w kilku wyjątkach – gdy jedziemy wraz z dzieckiem (również na rowerku) poniżej 10 roku życia, lub gdy szerokość chodnika wynosi minimum 2 metry. Jazda chodnikiem dozwolona jest także w przypadku trudnych warunków atmosferycznych (ulewa, śnieg, silny wiatr). Oczywiście wówczas jedziemy bardzo ostrożnie, ustępując miejsca pieszym.
Poruszając się rowerem po mieście, należy pamiętać o innych uczestnikach ruchu. Staraj się utrzymać bezpieczną prędkość i odległość, a w przypadku skrętu – nie zapomnij zasygnalizować o tym ruchem ręki!