Najnowsze trendy związane ze stylem życia formują się w dwóch głównych obszarach. Po pierwsze, coraz więcej osób chce świadomie dbać o swoje zdrowie, wybierając aktywny tryb życia. Z drugiej strony, rozwija się także trend związany z ochroną środowiska i działaniami proekologicznymi. W ramach zminimalizowania zanieczyszczenia powietrza wiele osób wybiera bardziej ekologiczne środki komunikacji. Dlaczego mówimy o tych trendach? Ponieważ mają one wspólny element – rower. To właśnie jedna z częściej wybieranych aktywności, a także ekologicznych środków transportu.

Jazda rowerem ma wiele zalet. Regularne przejażdżki rowerem pozwalają na znaczną poprawę kondycji, a także pozbycie się zbędnych kilogramów. Wybierając rower zamiast samochodu na dojazdy do pracy mamy możliwość ominięcia korków, a także zagwarantowania naszemu organizmowi dzienną porcję ruchu. Większa liczba rowerzystów to także korzyści dla władz miasta i gmin. Rozwój transportu niskoemisyjnego pozwala poprawić jakość powietrza, pozwala za zmniejszenie niekorzystnych skutków zmian klimatycznych. Więcej rowerów w mieście, to mniej samochodów na drogach, a co za tym idzie, znacznie mniejsze korki w centrum miasta. Jednak to nie jedyne obszary, w których odnotowuje się korzyści związane ze wzrostem ruchu rowerowego w przestrzeni miejskiej.

Zwiększenie infrastruktury dla rowerzystów w mieście

Zastanawiasz się, jak można nakłonić mieszkańców miasta do wyboru roweru, jako środka transportu? Przykłady europejskich miast (m.in. Sewilla) pokazują, że stworzenie infrastruktury dla rowerzystów wystarczy, aby wielu mieszkańców pozostawiło samochody na parkingu i przesiadło się na dwa kółka. Wielu mieszkańców deklaruje, że rozbudowa ścieżek rowerowych i stworzenie bezpiecznych ciągów komunikacyjnych skłoniłoby ich do częstszego poruszania się rowerem, zamiast samochodem.

Pamiętajmy jednak, że infrastrukturę dla rowerzystów stanowią nie tylko bezpieczne ścieżki, ale także dodatkowe elementy, sprawiające, że życie rowerzysty w mieście jest znacznie prostsze. Jednym z obowiązkowych elementów w mieście przyjaznym rowerzystom są stacje naprawcze dla rowerów. Warto rozmieścić je przy najbardziej uczęszczanych ciągach rowerowych. Dzięki narzędziom, w które wyposażone są samoobsługowe stacje rowerów, rowerzyści mogą łatwo naprawić drobne usterki, które przytrafią się na trasie, a także przygotować rower do jazdy. Tak przygotowana przestrzeń miejska sprawi, że rowerzyści chętnie będą poruszać się po terenie miasta lub gminy!