Złe ustawienie siodełka może odebrać całą przyjemność z jazdy rowerem. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to nieodpowiednie ustawienie siodełka może sprawić, że nasze pedałowanie będzie mniej efektywnie, a my będziemy bardziej zmęczeni. Jednak to nie wszystkie zagrożenia wynikające ze złej wysokości siodełka – nasz błąd może skutkować bólem kolan, pleców, a nawet drętwieniem kończyn! Dlatego zanim wsiądziesz na rower, koniecznie sprawdź, czy siodełko w nim jest dopasowane do Twoich potrzeb.

Czego będziemy potrzebować do ustawienia siodełka w rowerze?

Zmiana ustawienia wysokości siodełka w rowerze nie jest na szczęście skomplikowana. Nie wymaga też od rowerzysty specjalistycznego sprzętu. Istnieje kilka rodzajów mocowań sztycy, w zależności od modelu potrzebny nam będzie klucz imbusowy lub klucz 13. Jeżeli nie macie takich narzędzi w domu lub w garażu, to możecie skorzystać z jednej ze stacji naprawy rowerów, jakie można znaleźć w wielu miastach. Ze stacji do samodzielnej naprawy rowerów możesz także skorzystać w trakcie jazdy rowerem, gdy stwierdzisz, że ustawienie siodełka wymaga jeszcze zmian.

Ustawiamy wysokość siodełka w rowerze – prosta metoda

Metod ustawiania siodełka w rowerze jest kilka. Postanowiliśmy przedstawić Wam sposób, który nie wymaga odmierzania długości nogi miarką, czy obliczania wysokości siodełka na podstawie wzorów. Do naszej metody potrzebujesz tylko roweru, wspomnianych wcześniej narzędzi (chyba, że w Twoim rowerze zastosowano szybkozamykacz), a także własnej osoby.

Usiądź na rowerze, jednocześnie zadbaj o to, by w zasięgu ręki była ściana lub coś o co możesz się oprzeć, albo po prostu poproś kogoś o pomoc. Usiądź na siodełku i ustaw pedał w najniższym punkcie – to właśnie w takim ułożeniu noga rowerzysty osiąga największy wyprost podczas pedałowania. Jeżeli spojrzysz na rower od boku, to korba powinna stanowić linię przedłużającą sztycę siodełka i rury podsiodłowej. Gdy już odpowiednio ustawisz korbę, ułóż piętę na pedale. Noga powinna być wyprostowana w naturalny sposób. Ważne by miednica nie była przekrzywiona, a noga naciągnięta. Gdy osiągniesz odpowiednie ustawienie, dopasuj wysokość siodełka. Wówczas dokręć śruby w sztycy.

Odpowiednio ustawione siodełko zapewni nie tylko komfortową i bardziej efektywną jazdę na rowerze, ale także pozwoli Ci uniknąć wielu dolegliwości. Co najważniejsze, nie musisz dysponować własnymi narzędziami – dzięki stacjom do samodzielnej naprawy rowerów wyregulujesz szybko siodełko przed wyruszeniem w kolejną wycieczkę rowerową.