Wzrost świadomości dotyczącej ochrony środowiska i zmniejszenia naszego wpływu na zanieczyszczenie powietrza sprawił, że coraz więcej mieszkańców miast wybiera rower, jako swój środek transportu. Na popularyzację roweru w mieście ma też wpływ duże natężenie ruchu, jak i wciąż rosnące ceny paliwa.

Przed wieloma miastami i gminami stoi teraz trudne zadanie – muszą zadbać o odpowiednią infrastrukturę rowerową. Czym powinna się wyróżniać? Z jakich elementów składa się infrastruktura rowerowa?

Co wchodzi w skład infrastruktury rowerowej?

Często zakłada się, że infrastruktura rowerowa w przestrzeni miejskiej to przede wszystkim drogi rowerowe. Oczywiście, stworzenie odpowiedniej organizacji ruchu, a także oddzielenie ruchu rowerowego od samochodowego tam, gdzie tylko to możliwe jest kwestią kluczową. Jednak bardzo istotne są także pozostałe elementy infrastruktury rowerowej, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo poruszania się na rowerze w mieście i poza nim.  

Projektując infrastrukturę rowerową, warto pomyśleć o równomiernym ustawieniu stacji naprawczych dla rowerów. Stacje te wyposażone są w podstawowe narzędzia, stojak serwisowy, a także pompkę rowerową, co umożliwia szybką naprawę usterki, czy wymianę dętki i kontynuowanie jazdy. Korzystanie z bezpłatnych stacji naprawczych dla rowerów docenia większość cyklistów, którzy mogą przeprowadzić niezbędną naprawę niezależnie od pory dnia.

Równie ważnym elementem infrastruktury rowerowej są stojaki i przechowalnie rowerów. Stojaki rowerowe powinny znajdować się w pobliżu sklepów, budynków użyteczności publicznej oraz w parkach. Coraz gorętszym trendem jest „bike & train”, dlatego w pobliżu centrów przesiadkowych czy na stacjach kolejowych nie może zabraknąć przechowywalni rowerów, w której rowerzysta będzie mógł bezpiecznie pozostawić rower na czas dalszej podróży.  

Zasady projektowania infrastruktury rowerowej

Tworzenie infrastruktury rowerowej powinno odbywać się zgodnie z kilkoma zasadami. Ważne by wszystkie elementy projektu były spójne – drogi rowerowe powinny zapewniać płynne przemieszczanie się pomiędzy różnymi punktami w mieście, a pozostałe elementy umożliwić np. bezpieczne pozostawienie roweru przed biblioteką, czy łatwe uzupełnienie powietrza w oponach.

Mądrze zaprojektowana infrastruktura rowerowa sprawi, że mieszkańcy chętnie przesiądą się na rower!